Góry – gdzie warto zawędrować?

Spędzanie wolnego czasu w górach nieodłącznie kojarzy się z aktywnością fizyczną, niezależnie od pory roku. Zimą chętnie wybieramy się na ośnieżone stoki, by bez reszty zatracić się w białym szaleństwie. Latem kuszą nas niezapomnianymi widokami górskie szlaki. Co jeszcze może zaoferować aktywnym południe Polski?

Odkryj podziemne skarby natury

W upalne dni, kiedy górskie wyprawy tracą nieco na swoim uroku, warto zamiast wspinać się na kolejny szczyt, schronić się w jego chłodnym wnętrzu. Polska jako kraj nizinny nie może pochwalić się imponującą liczbą jaskiń, tym bardziej warto poznać te najpopularniejsze. Najbardziej znaną i chyba najpiękniejszą jest oczywiście Jaskinia Raj. To jedna z największych atrakcji pasma Gór Świętokrzyskich. Jeśli zdecydujesz się zwiedzić tę jaskinię, czeka na Ciebie 180 metrów wyprawy do wnętrza góry i początków historii ludzkości. Miłośnicy wyzwań i adrenaliny z pewnością docenią Jaskinię Niedźwiedzia (Masyw Śnieżnika w Sudetach Wschodnich). Tam pod opieką grotołaza można zwiedzić najniższy poziom jaskini, która jest jedną z najgłębszych w Polsce.

W Bochni i Wieliczce nie tylko sól

Na południu Polski równie ciekawym sposobem na ucieczkę od letnich upałów jest zwiedzanie kopalni soli. W Małopolsce możemy podziwiać dwa obiekty hsisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – Kopalnię Soli w Bochni i Kopalnię Soli w Wieliczce. Te otwarte dla turystów podziemia dość intensywnie ze sobą konkurują, dlatego wachlarz atrakcji obu miejsc stale się poszerza. Jeśli zdecydujesz się zwiedzić te kopalnie, czekają na Ciebie trasy historyczne, przyrodnicze, podziemna przeprawa łodzią, historia w pigułce i dreszcz przygody.

Tajemnicze podziemia

Współcześnie dość prężnie rozwija się w Polsce turystyka poprzemysłowa. Stare, nieeksploatowane już kopalnie, nieczynne obiekty przemysłowe stają się atrakcjami, ściągającymi liczne grono turystów. Do takich miejsc z pewnością należy Kopalni Złota w Złotym Stoku (Dolny Śląsk). Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: szukanie złota, przejażdżka podziemnym tramwajem, spływ łódką i jedyny w Polsce podziemny wodospad.

Jeśli bardziej pociągają Cię niewyjaśnione zagadki II wojny światowej, koniecznie musisz wybrać się w Góry Sowie i zwiedzić Tajemnicze Podziemne Miasto Osówka. Może właśnie Ty odkryjesz niepoznane dotąd przeznaczenie tego gigantycznego kompleksu zbudowanego przez Hitlerowców?

Ostatnie kilka lat bardzo zmieniło oblicze polskiej turystyki górskiej. Dziewicze tereny nieodkryte przez sieci handlowe powoli stają się jedynie wspomnieniem. Dlatego może warto wybrać się na nieznane tereny niedawno udostępnionych obiektów poprzemysłowych czy tajemniczych polskich podziemi.

Copyright Krzysztof Warzecha 2024
Shale theme by Siteturner