Jak ocenić stan techniczny używanego iPhone’a?

Szukając używanego iPhone’a zwykle liczymy na to, że uda nam się kupić wysokiej jakości telefon bez konieczności wydawania dużej kwoty pieniędzy. Niestety, zazwyczaj oznacza to ryzyko zakupu kota w worku. To, co miało być dla nas zyskiem może się okazać stratą lub przymusową naprawą iPhone’a, jeśli trafimy na nieuczciwego sprzedawcę, czy podróbkę marki Apple.

Choć ryzyka nieudanego zakupu używanego iPhone’a nie można całkowicie wyeliminować, jednak istnieje kilka sposobów na to, by się przed nim uchronić i przed zakupem wstępnie ocenić stan techniczny telefonu. Jeśli mamy na oku kilka konkretnych egzemplarzy iPhone’a, przyjrzyjmy się im dokładnie, by uniknąć przykrych niespodzianek po dokonaniu zakupu.

Na początek

Jeśli mamy możliwość obejrzenia używanego iPhone’a przed zakupem, powinniśmy dokładnie obejrzeć obudowę telefonu i jeśli jakość jej wykonania budzi jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zrezygnujmy z zakupu. Przetestujmy też działanie ekranu dotykowego i wszystkich przycisków oraz wykonajmy próbne połączenie telefoniczne (również w trybie głośnomówiącym). Zróbmy zdjęcie i nagrajmy filmik. Spróbujmy włączyć wibracje i sprawdźmy akcelerometr (np. włączając klawiaturę i przekręcając iPhone‚a na bok). Zweryfikujmy, czy działa połączenie z Internetem oraz GPS.

Co jeszcze?

W trakcie sprawdzania zwróćmy uwagę, czy iPhone nie przegrzewa się w trakcie użytkowania, ponieważ może to oznaczać niesprawne, bądź wadliwe komponenty. Jeśli mamy dostęp do dodatkowych akcesoriów, możemy też sprawdzić, jak działa wyjście słuchawkowe oraz Bluetooth. Ważną sprawą jest też czujnik LCI, który poinformuje nas, czy iPhone został kiedyś zalany.

Na koniec warto sprawdzić stan baterii, która jest jednym z najważniejszych, a zarazem najmniej żywotnych elementów iPhone’ów. Jej pojemność spada z biegiem czasu wymuszając coraz częstsze ładowanie urządzenia. Warto zatem przed zakupem zainstalować i uruchomić jedno z darmowych narzędzi diagnostycznych (np. Battery Percentage), które pokaże nam aktualny stan baterii oraz liczbę przeprowadzonych do tej pory cykli ładowania.

Copyright Krzysztof Warzecha 2024
Shale theme by Siteturner