Zanim zaczniemy szukać programu, który pozwoli poprawić funkcjonowanie naszej firmy, dobrze się najpierw zorientować, co w niej się sprawdza, a co nie działa najlepiej. Potem do wyboru mamy dwie możliwości. Wybrać gotowe oprogramowanie i pogodzić się z jego pewnymi ograniczeniami lub zdecydować się na oprogramowanie na zamówienie. Które wybrać?
Gotowe oprogramowanie a oprogramowanie na zamówienie
Stwierdzenie, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, byłyby w tym przypadku sporym nadużyciem. Jednak nie da się ukryć, że nie ma rozwiązań uniwersalnych i jednocześnie spełniających oczekiwania i potrzeby każdego użytkownika. Każdy ma je bowiem inne. Do gotowych rozwiązań jest łatwy dostęp i wymagają stosunkowo krótkiego czasu na wdrożenie. Nie wszystko jednak da się dopasować do specyfiki naszej firmy, za to sporo funkcji będzie zwyczajnie zbędnych.
Oprogramowanie na zamówienie można porównać do ubrania szytego na miarę. Pasuje więc rozmiar, ma tyle kieszeni, ile potrzebujemy i jest dopasowane do niedoskonałości naszej figury, tak, aby podkreślać zalety, a maskować wady. Oprogramowanie powinno bowiem ułatwiać pracę, a nie ją komplikować, przyspieszać obsługę klienta, pozostawiając dobre skojarzenia, zamiast irytacji oraz w efekcie zwiększać przychody firmy.
Ile kosztuje oprogramowanie na zamówienie
Więcej niż gotowe, ale czy to zawsze oznacza, że jest drożej? Zależy. Kiedy dobrze wiemy, co nam jest potrzebne, jakie procesy w firmie chcemy usprawnić i jakie mamy zasoby do tego, to prawdopodobnie cena będzie wyższa. Nie będzie to jednak koszt, a inwestycja. Inwestycje zaś mają to do siebie, że się zwracają. Dlatego, zanim skontaktujesz się z programistą, przeanalizuj na spokojnie wszystko to, co dzieje się w Twojej firmie. Spróbuj znaleźć wąskie gardła i zastanów się wspólnie z pracownikami, w jaki sposób można coś poprawić. Dzięki temu twoje oczekiwania będą precyzyjne, a praca dewelopera pójdzie szybciej. Pamiętaj, że im więcej poprawek tym wyższa faktura.