Dyski twarde, jaki typ wybrać i czym się różnią?

W każdym sprzęcie komputerowym znajduje się dysk twardy na którym zapisujemy dane. Na początku jedyną opcją były analogowe dyski HDD i chociaż dzisiaj również są często używaną opcją domyślną to ustępują one miejsca dyskom SSD.

Różnica cenowa pomiędzy dyskami HDD i SSD jest dość duża, jednak oferowane przez nie prędkość zapisu i odczytu danych są drastyczne co jest istotne dla szybkości pracy. Dysk HDD jest dyskiem, nazwijmy to „analogowym”, składa się z jednego, lub więcej talerzy i głowic elektromagnetycznych, które pozwalają na zapis i odczyt danych. Dyski tego typu są fizycznie wyraźnie większe od rozwiązania SSD, które nie mają żadnych części ruchomych. Taki dysk ma w sobie kilkanaście kości NAND na których przechowuje dane. Istotną różnicą jest odporność na wibracje i wstrząsy, HDD ze względu na swoją budowę jest znacznie bardziej narażony na uszkodzenia podczas gdy SSD nie posiada ruchomych części jakie mogłyby ulec awarii.

Cenowo obecnie za tę samą kwotę otrzymamy znacznie większy dysk HDD, o większej ilości miejsca, dlatego bardzo często stajemy przed wyborem: wydajność kontra rozmiar.
W zależności od modelu i interfejsu w jakim działa dysk różnica może być liczona nawet w kilkuset złotych przy różnicy rzędu kilkuset GB.

Podstawowym kryterium wyboru rodzaju dysku twardego powinien być cel w jakim zamierzamy używać naszego sprzętu. Jeśli będziemy, głównie pracowali z aplikacjami biurowymi, oglądać od czasu do czasu filmy to powinniśmy się zadowolić dyskiem HDD o pojemności minimum 500GB. Natomiast komputer multimedialny, z którego chcemy bardzo często korzystać może mieć dwa rodzaje dysków twardych jednocześnie. Dysk SSD dzięki, któremu znacznie szybciej będzie działać nasz system operacyjny, oraz większy ale wolniejszy dysk HDD gdzie będziemy montować filmy czy edytować zdjęcia. Komputery nastawione na wymagające gry komputerowe powinny być zainteresowane niemal wyłącznie dyskami SSD a czasem i najnowszymi SSD z interfejsem M.2, które ponownie są zarówno skokiem prędkości jak i ceny.

Copyright Krzysztof Warzecha 2024
Shale theme by Siteturner