W dzisiejszych czasach pojemność fizycznych dysków komputerowych osiąga ogromne rozmiary. Jednak nadal są one narażone na uszkodzenia i utratę danych jakie są na nich zapisane. Oczywiście wielu z nas poza dyskiem na komputerze posiada różnego rodzaju karty pamięci, kart USB Pendrive czy też osobnych dysków twardych i płyt DVD czy Blue-Ray. Wszystkie te produkty jednak cechuje jedna i ta sama wada, mają szansę prędzej czy później nas zawieść.
Z pomocą jako alternatywa dla dysków fizycznych przychodzi zapis na zewnętrznych serwerach, które pozostaną tam póki ich nie skasujemy. Najpopularniejszym obecnie dyskiem wirtualnym jest Google Drive. Serwery tego giganta internetowego w darmowej wersji dają 15GB wolnego miejsca na zapis danych. Aby z niego skorzystać wystarczy mieć założone konto Google i zalogować się przez nie w Google Drive. To wszystko, możemy przesłać filmy, zdjęcia czy prezentacje oraz inne dokumenty Google z którymi dysk jest bezpośrednio powiązany. Pliki możemy ściągnąć na dowolny komputer a jeśli chcemy to udostępnić je za darmo w sieci to odbioru publicznego. Wykupić można większą pojemność dysku o odpowiednich rozmiarach 1, 10, 20 i 30TB pamięci.
Innym rozwiązaniem jest Dropbox, który daje nam możliwość korzystania z dysku na serwerach firmy Dropbox. Taki dysk jest znacznie mniejszy niż Google Drive, w wersji darmowej daje nam jedynie 2GB.Co ciekawe Dropbox posiada system referencji i zapraszając nowych użytkowników to korzystania z usług programu możemy powiększyć naszą darmową przestrzeń do 16GB co daje 1GB przewagi nad Google Drive.
Głównym zastosowaniem Dropboxa jest tak jak zwykle tworzenie zapasowych oraz synchronizacja danych, jednak pozwala on też na niestandardowe manewry takie jak np. synchronizacja haseł. Aby z niego korzystać wystarczy zalogować się na swoje konto stworzone w Dropboxie w przegladarce internetowej, lub skorzystać z dedykowanej aplikacji. Dzięki takim systemom jak wirtualne dyski do przechowywania danych, nie musimy się martwić o to, że zgubimy Pendrive, czy uszkodzimy dysk twardy naszego komputera.