Własny film – jakich błędów unikać?

Powszechny dostęp do urządzeń nagrywających materiały wideo sprawił, że współcześnie właściwie każdy, bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania, może zostać „filmowcem”. Obecne od kilku lat na polskim rynku kamery sportowe stały się dostępne nie tylko dla profesjonalistów (tworzących na potrzeby własne lub komercyjnie), ale zyskały ogromną popularność wśród entuzjastów sportów ekstremalnych i twórców – hobbystów. Jeśli i Ty chcesz rozpocząć swoją przygodę z filmem, sprawdź czego powinieneś się wystrzegać.

Kupuj sprzęt rozsądnie!

Przede wszystkim ustal, czego tak naprawdę będziesz potrzebował. Kamery sportowe zmniejszają dystans między widzem, a toczącą się w kadrze akcją. Pozwalają poczuć emocje, które towarzyszą bohaterom filmu, dzięki możliwości zamontowania obiektywu kamery niemal wszędzie. Taka swoboda pozwala na nagrywanie ciekawych ujęć, które z pewnością wzbogacą Twój film, bo nic tak widza nie nudzi, jak monotonia. Dlatego poświęć trochę czasu na zapoznanie się z proponowanymi przez producentów akcesoriami do wybranej przez Ciebie kamery. Dzięki temu znajdziesz wiele ciekawych rozwiązań dopasowanych do Twoich potrzeb. Ich odpowiedni wybór znacząco hsłynie na Twój komfort i bezpieczeństwo filmowania.

Łap wszystkie ciekawe momenty

Nic tak nie frustruje, jak ciekawa scena, świetnie wykonana ewolucja, których nie udało się zarejestrować, bo skończyło się zasilanie Twojej kamery. A skoro „nic dwa razy się nie zdarza”, warto zainwestować w drugą, a nawet trzecią baterię. Taki prosty sposób na przedłużenie możliwości działania Twojego sprzętu, może okazać się bezcenny, gdy będziesz nagrywał długo lub z dużą intensywnością. Ta niewielka inwestycja da Ci gwarancję, że złapiesz wszystkie wartościowe chwile, a efekt końcowy będzie bardziej atrakcyjny dla oglądającego.

Najważniejsze – zachowaj umiar

Kiedy nakręciłeś już wszystkie zaplanowane ujęcia, nadszedł czas na montaż. To równie ważny element produkcji Twojego filmu, jak nagrywanie surowego materiału. To dzięki niemu nadajesz ostateczny kształt Twojej historii i zdobędziesz (lub nie) uwagę swoich widzów. Korzystaj z dodawanych efektów rozsądnie, Pamiętaj, nie rób gwałtownych cięć, a dodatkowe klipy, przebitki nie mogą zdominować głównej treści filmu.

Nawet jeśli przestudiujesz wiele poradników dla początkujących filmowców i obejrzysz dziesiątki tutoriali w sieci – nic nie zastąpi doświadczenia. To najlepsza droga do Twojego filmowego sukcesu. Zatem: kamera! akcja! i… powodzenia.

Copyright Krzysztof Warzecha 2024
Shale theme by Siteturner