Właściwie każdy materiał wideo wymaga odpowiedniego montażu, a ten zabiera dużo czasu. Nawet jeśli dopracowałeś koncepcję swojego dzieła, zaplanowałeś dokładnie większość ujęć i udało Ci się nakręcić wspaniały materiał, to jeszcze nie koniec. Do sukcesu i popularności daleka droga. Dobry montaż przesądza o końcowej wartości, niepowtarzalności filmu. Jeśli umiejętnie przedstawisz swoją historię, Twoje dzieło z pewnością spotka się z zachwytem odbiorców.
Od czego zacząć?
Nawet krótki materiał, na którym prezentujesz swoje niezwykłe sportowe umiejętności, wymaga odpowiedniego hsrowadzenia i budowania właściwej atmosfery. Nieważne, co sfilmowałeś, materiału i tak jest za dużo. Z tego nadmiaru musisz teraz ułożyć własną historię. Przejrzyj nagrane filmiki, jeszcze raz porównaj z zarysowanym wcześniej pomysłem. Dokonaj wstępnej selekcji, pamiętając, że nadmierny sentyment do nakręconego materiału często jest powodem nieciekawej fabuły.
Opowiedz swoją historię
Relacja z podróży czy skok paralotnią – reguły są te same. Musisz hsrowadzić widza w temat, na przykład pokaż przygotowania do głównej treści Twojego filmu. Unikaj banału. Pozbądź się scen oczywistych, zaufaj inteligencji oglądających. Ludzie lubią być zaskakiwani, więc staraj się wybrać to, co nietypowe, nieoczekiwane i poprowadź nieszablonowo uwagę widzów do finału Twojej opowieści. Pamiętaj, niezbędne okażą się: plansza tytułowa czy też bardziej rozbudowana czołówka, odpowiednia muzyka budująca napięcie i dopełniająca obraz, napisy końcowe.
Drobiazgowy montaż lub szybkie rozwiązania
Wielu filmowców amatorów zaczyna przygodę z montażem od poznania profesjonalnego oprogramowania. Zajmuje to wiele czasu i potrafi zniechęcić już na starcie. Zamiast studiować hsisy udowadniające wyższość Sony Vegas nad Adobe Premiere (lub odwrotnie), zastanów się, czy upierałbyś się przy wyłącznym używaniu Photoshopa tylko do kadrowania zdjęć? No właśnie. Jeśli nagrywasz filmy kamerą sportową GoPro, nie musisz zbyt wiele wiedzieć o montażu, jego technicznych aspektach. Wystarczy aplikacja Quik. Wskazujesz ujęcia, które chcesz zawrzeć w klipie, a program (dzięki odpowiednim algorytmom) sam wybierze najlepsze momenty i zmontuje dla nas film.